Територіальні органи ДФС
у Тернопільській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи підтримуєте Ви запровадження об’єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ?

«ЗМІНИЛАСЯ СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ ВИСОКИХ ПЕНСІЙ»

04.04.2017

Нещодавно у Тернопільської ОДПІ відбулась телефонна «гаряча» лінія щодо декларування доходів громадянами. На запитання додзвонювачів відповідав начальник відділу організації роботи Тернопільської ОДПІ Василь Карпа.

У матеріалі висвітлені актуальні питання проведеного телефонного сеансу.

Скажіть, ті пенсіонери, що мають надвисокі пенсії, якось діляться з державою? Я маю на увазі те, що колись була пропозиція їх оподатковувати? Чи є вже механізм?

Така норма, на сьогодні, закріплена у Податковому кодексі України. Зокрема, у статті 164 визначено, щодо загального річного оподаткованого доходу платника податку включається суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отриманого з Пенсійного фонду чи бюджету, якщо  їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Такий розмір щорічно  встановлюється на 1 січня звітного податкового року. Однак, до доходу включається  лише  сума такого перевищення. У минулому ж році, оподаткуванню підлягали суми пенсій, що перевищували трьохкратний розмір мінімальної зарплати. Бюджет  отримав від таких платників – пенсіонерів впродовж року майже 2,2 млн грн податку на доходи.

Кодексом, також закріплено оподаткування пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Хочу зазначити, що ці вимоги не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Тож, якщо говорити, які ж «надлишкові» суми підлягають оподаткуванню у цьому році, слід звернутись до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», яким передбачено, що з 1 січня 2017 року для осіб, які втратили працездатність прожитковий мінімум становить 1247 гривень.

Таким чином, пенсії, розмір яких перевищує 12470 гривень у 2017 році підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 % у частині такого перевищення.

Наприклад, розмір пенсії 12800 грн. Сума податку на доходи складатиме 59,40 грн (12800-12470) = 330,0 х 18 %), а  військового збору – 4,95 грн.

Наскільки я знаю, тим громадянам, які мають право на податкову знижку, немає потреби поспішати подати декларацію до 1 травня, чи щось змінилось?

Ні, не змінилось в цьому питанні нічого. Платник, який бажає скористатися правом на податкову знижку за підсумками  2016 року, має право впродовж усього 2017 року подати річну податкову декларацію до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси. У разі, якщо до кінця  року не скористатися правом на податкову знижку, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Громадянин, який  професійно займається артистичною діяльністю та щороку подає до податкової інспекції декларацію про свої доходи та платить  податки, у 2016 році переобладнав автомобіль на газ. Читав, що можна скористатись податковою знижкою та повернути частину сплаченого податку. Які документи потрібні?

Хочу Вас розчарувати, але  фізичні особи – підприємці та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (самозайняті особи) не мають права на нарахування податкової знижки стосовно щодо свого річного оподатковуваного доходу, одержаного в межах провадження їх діяльності, тому що такий дохід не є заробітною платою.

Чи повинна подавати декларацію про доходи дочка, яка у 2016 році отримала від свого батька дарунок у вигляді  частини будинку?

Ні, не повинна. Дохід у вигляді подарунків від осіб першого ступеня споріднення (а це – батьки, чоловік, дружина, діти) оподатковується за нульовою ставкою. Якщо немає інших підстав для декларування доходів, обов’язку подавати «нульову» декларацію – немає.

 

Відділ організації роботи Тернопільської ОДПІ