Територіальні органи ДФС
у Тернопільській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Допустили помилки в податкових накладних: виправляємо разом

15.06.2016

При складанні податкових накладних можна іноді помилитися. Скажімо, ви як продавець на дату першої події виписали та зареєстрували податкову накладну, а потім виявили помилку в ній. Як виправити її, коли показати в обліку податкові зобов'язання з ПДВ і коли покупець зможе відобразити податковий кредит за такою податковою накладною?

Відповіді на ці та інші питання – у відеоінструкції Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Варто нагадати, що з 1 січня 2016 року в Податковому кодексі з'явилася норма, яка дозволяє відображати податковий кредит на підставі податкових накладних, складених з помилками, навіть якщо помилки допущені в обов'язкових реквізитах, передбачених Податковим кодексом (крім коду товару згідно з УКТЗЕД). Якщо ці помилки не заважають ідентифікувати операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов'язань, то така податкова накладна надає право покупцю на податковий кредит.

Проте, якщо помилки допущено в обов'язкових реквізитах податкової накладної, то краще їх таки виправити. Адже в покупця є право поскаржитися на продавця, який виписав податкову накладну із помилками в обов'язкових реквізитах податкової накладної. Для цього слугує додаток 8 до декларації з ПДВ. І, як наслідок, продавцю може загрожувати перевірка, нарахування штрафних санкцій у розмірі 170 грн та зобов’язання виправити такі помилки.

А коли помилки не виправити після закінчення строку узгодження податкового повідомлення-рішення, тоді продавцю нарахують штрафні санкції у відсотках від суми ПДВ, зазначеної в складеній із помилками податковій накладній.

Розмір штрафу становить від 10 до 100% залежно від кількості календарних днів, протягом яких продавець буде виправляти помилки, а саме:

  • 10 % - при затримці в 15 к. д.;
  • 20 % - від 16 до 30 к, д;
  • 30 % - від 31 до 60 к. д.;
  • 40 % - від 61 до 90 к. д.;
  • 50 % - від 91 до 120 к. д,;
  • 60 % - від 121 до 150 к. д.;
  • 70 % - від 151 до 180 к. д.;
  • 100 % - після закінчення 181 к. д. (п, 120'.4 ПК).

Помилки в податковій накладній можуть виправлятись через розрахунок коригування, який складається на дату виявлення помилки.

Які бувають помилки та як їх можна виправити

Наприклад, при заповненні податкової накладної неправильно вказано тип причини, з якої податкова накладна не видається покупцю або проставлено зайву відмітку «X» у верхньому полі (припустимо, при заповненні «звичайної» податкової накладної випадково зроблено відмітку «X» у графі «Зведена ПН»).

Таку помилку можна виправити за допомогою розрахунку коригування. У шапці розрахунку коригування проставляються правильні дані. Заповнюється заголовна частина (дані постачальника, покупця, їх індивідуальний податковий номер). У графі 2 табличної частини розділу Б як причина коригування вказується «Виправлення помилки». Інші графи розділу Б і розділ А не заповнюються (залишаються порожніми). Зауважу, що такий розрахунок коригування у звітності не відображається.

Якщо помилилися з датою та податковим номером податкової накладної. Одразу варто зазначити, що вносити виправлення в номер і дату податкової накладної не можна.

Не може бути двох податкових накладних з однаковими номерами та однією датою виписування, номер податкової накладної не може починатися на «0». Єдиний реєстр податкових накладних просто не пропустить такі податкові накладні до реєстрації.

Але якщо все ж допущено помилку в даті, то це найчастіше означає, що можливо виписана зайва повторна податкова накладна. Що робити? Як виправити? Для цього необхідно обнулити «помилкову» податкову накладну.

Тому постачальник складає розрахунок коригування, де в графі 2 вказує причину коригування «Виправлення помилки». Даний розрахунок коригування (зменшувальний) реєструє в Єдиному реєстрі податкових накладних покупець. При цьому, в платників немає підстав для відображення помилкової податкової накладної та розрахунку коригування, що її обнулює, у звітності. А якщо помилкова податкова накладна все ж відображена у звітності з ПДВ у продавця та/або в покупця, тоді потрібно подати уточнюючий розрахунок.

Правильна податкова накладна повинна бути складена на дату виникнення першої події.

А от виправити помилку в індивідуальному податковому номері потрібно у два етапи:

– спочатку обнулити «помилкову» податкову накладну шляхом складання розрахунку коригування (причина коригування «Виправлення помилки в індивідуальному податковому номері покупця»). Такий розрахунок коригування буде «зменшувальним», тому реєструвати його буде покупець, чий індивідуальний податкових номер вказано в податковій накладній;

– потім скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі нову податкову накладну (датою виникнення податкових зобов'язань) із правильним індивідуальним податковим номером.

Постачальник відображає податкові зобов'язання в періоді їх виникнення (тобто на дату першої події). Реальний покупець, який буде зазначений у новій податковій накладній, зможе відобразити податковий кредит у періоді складання податкової накладної (у разі її своєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі) або реєстрації податкової накладної (у разі її несвоєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі).

Далі той покупець, індивідуальний податковий номер якого помилково потрапив до податкової накладної, у податковому кредиті та в декларації нічого в себе не відображає (адже така податкова накладна для нього не податковий документ), але зареєструвати «зменшувальний» розрахунок коригування від постачальника він зобов'язаний, в іншому випадку в постачальника є право поскаржитися на нього. І тоді йому загрожує перевірка та нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування.

Можлива ситуація, що «помилкова» податкова накладна була складена на неплатника ПДВ, а «реальний» покупець виявився платником, то порядок дій такий же, як зазначено вище. Тільки розрахунок коригування у цьому випадку реєструє сам постачальник.

 

Якщо допущено помилку у назві покупця/постачальника, то виправляти потрібно так.

Постачальник складає розрахунок коригування, в якому заповнює тільки заголовну частину, при цьому всі правильно заповнені реквізити повторює, а реквізит, у якому допущено помилку, вказує правильний. У графі 2 табличної частини розділу Б як причину коригування слід вказати «Виправлення помилки», інші графи розділу Б і розділ А не заповнюються. Даний розрахунок коригування (нульовий) реєструє постачальник.

Якщо номер філії не вказано або вказано неправильно, при цьому індивідуальний податковий номер зазначено правильно, то порядок виправлення цієї помилки такий самий, як для помилки в назві. У тому періоді, коли постачальник випише виправляючий розрахунок коригування (у разі його своєчасної реєстрації) або коли постачальник зареєструє виправляючий розрахунок коригування (у разі його несвоєчасної реєстрації). Якщо помилка в коді УКТЗЕД була допущена в податковій накладній, яка не видається покупцю, тоді постачальнику не загрожують штрафні санкції, навіть якщо він не виправить помилку.

Виправляючи помилки ми спустилися до табличної частини податкової накладної, де помилка в номенклатурі товарів/послуг. Її будемо виправляти шляхом складання розрахунку коригування, де в графі 7 «Зміна кількості, обсягу» вказується в одному рядку - неправильна номенклатура зі знаком «-» а другому рядку -  правильна номенклатура зі знаком «+».

Причина коригування: «виправлення помилки в номенклатурі». Реєструє такий розрахунок коригування постачальник.

Нагадаю, що код УКТЗЕД - це обов'язковий реквізит податкової накладної. Якщо тут допущено помилку, покупець не зможе відобразити на підставі такої податкової накладної податковий кредит. Помилкою вважається як відсутність коду, так і неправильно вказаний.

Зміна коду УКТЗЕД фактично є зміною номенклатури. Тому виправляється така помилка так само, як і помилка в номенклатурі.

Покупець отримує право на податковий кредит у тому періоді, коли постачальник випише розрахунок коригування (у разі його своєчасної реєстрації) або коли постачальник зареєструє розрахунок коригування (у разі його несвоєчасної реєстрації).

Одиниця виміру - це необов'язковий реквізит податкової накладної, тому помилку можна і не виправляти.

Для виправлення кількості товару та його ціни складається розрахунок коригування, де як причина коригування вказується «Виправлення помилки».

Якщо виправлення помилки привело до збільшення податкових зобов'язань у постачальника та податкового кредиту в покупця, то реєструє такий розрахунок коригування постачальник. При цьому якщо постачальник виявив помилку після подання декларації за період складання «помилкової» податкової накладної, то для її виправлення він подає уточнюючий розрахунок. Покупець же відображає податковий кредит таким чином: відображає суму податку з першої податкової накладної (складеної на меншу суму ПДВ), а потім після складання продавцем виправляючого розрахунку коригування відображає суму із цього розрахунку коригування на дату його виписування (у разі своєчасної реєстрації розрахунку коригування) або на дату реєстрації (у разі несвоєчасної реєстрації розрахунку коригування).

Якщо виправлення помилки обернулося зменшенням податкових зобов'язань постачальника та податкового кредиту покупця, тоді розрахунок коригування реєструє покупець. Якщо постачальник виявив помилку після подання декларації за період складання «помилкової» податкової накладної, то для її виправлення він подає уточнюючий розрахунок. У випадку коли покупець відносить «помилкову» податкову накладну до податкового кредиту, для виправлення помилки він також подає уточнюючий розрахунок.

Якщо помилка в кодах ставки та пільги не вплинула на вартісні показники податкової накладної, то її можна не виправляти. Якщо вплинула - тоді виправляти так само, як помилки в кількості, ціні постачання. При виправленні реквізиту «Код пільги» у розрахунку коригування вказуються тільки правильні дані (тобто в гр. 12 розділу Б ставиться правильний код пільги), а інші графи не заповнюються.

І на завершення про підписи у податкові накладній. Невідповідність електронно-цифрового підпису, що накладається на податкову накладну при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, ініціалам і прізвищу особи, яка склала податкову накладну, не може бути єдиною основою для невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною.

І на завершення відеосемінару, дякую за виправлення помилок разом.

Якщо у Вас закралися помилки при складанні податкових накладних, тоді варто переглянути відеоінструкцію Головного управління ДФС у Тернопільській області щодо їх виправлення.

Відео

Відділ організації роботи

Головного управління ДФС у Тернопільській області