Територіальні органи ДФС
у Тернопільській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи підтримуєте Ви запровадження об’єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ?

Відбулась "гаряча лінія" на тему: «Декларування громадянами доходів, отриманих у 2013 році»

16.04.2014

Кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2013 року, завершується. Аби ще раз нагадати громадянам про особливості цьогорічної кампанії в Головному управлінні Міндоходів у Тернопільській області провели «гарячу лінію». На запитання платників відповідав начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Володимир Брудко.

-          Я подав декларацію про майновий стан і доходи з метою отримання податкової знижки. В який термін держава поверне мені кошти?

 Держава поверне Вам кошти протягом 60 календар­них днів після надходження податкової декларації. Згідно з положеннями Податкового кодексу, якщо за підсумками декларування платнику податків має бути повернено з бюджету суму надмірно утриманого (сплаченого) податку на доходи фізичних осіб, у тому числі у випадку якщо платник податків скористався своїм правом на податкову зниж­ку, то така сума зараховується органом Міндоходів на банківський рахунок цього платника податків, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календар­них днів після надходження такої податкової декларації.

-          Планую скористатися податковою знижкою. Чи потрібно для цього надавати до податкової оригінали документів?

 Оригінали документів, які підтверджують витрати, що включаються до податкової знижки, органу Міндоходів не надсилаються, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого Податковим кодексом. Однак, для прискорення проведення органом Міндоходів розрахунку сум, які підлягають поверненню з бюджету, та за­безпечення правильності визначення зазначених сум, фізичній особі варто разом з податковою декларацією подати також копії відповідних платіжних та розрахункових документів, що засвідчують фактично понесені нею протягом 2013 року витра­ти.

-          У минулому році я отримував доходи від чотирьох роботодавців. Їх треба декларувати?

Якщо протягом звітного року оподатковувані доходи нараховувалися у формі заробітної плати, інших виплат або винагород від двох або більше податкових агентів і річна сума таких доходів перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, доходи необхідно обов’язково декларувати. Тобто, у разі перевищення протягом 2013 року загальної річної суми доходів - 137 640 грн., платник зобов’язаний до 1 травня 2014 року подати Податкову декларацію.

-          Чи маю я декларувати дохід, який отримала у 2013 році, від здачі в оренду квартири?

Якщо Ви здаєте квартиру в оренду, то відповідно до пп.170.1.5 п.170.1 Податкового кодексу України доходи, отримані від оренди власного нерухомого майна оподатковуються на загальних підставах за ставкою 15(17)%. Якщо Ваш орендар є фізичною особою, то відповідальність за сплату податку покладатиметься саме на Вас. Податок з отриманого доходу необхідно сплачувати поквартально, протягом 40 календарних днів по закінченню звітного кварталу. А за результатами року Вам необхідно обов’язково подати декларацію про майновий стан і доходи та задекларувати отримані доходи і суму сплаченого податку протягом звітного року. Відповідна декларація подається до органів Міндоходів за місцем проживання (прописки) в термін до 1 травня 2014 року. Тобто, останній день подання декларації – 30 квітня 2014 року.

– Який крайній термін подання декларації про отримані у минулому році доходи?

 Терміни подання податкової декларації про майновий стан і доходи визначені Податковим кодексом України та залежать від причини подання декларації і виду доходів, що декларуються. Так, декларація подається платниками податку на доходи фізичних осіб до 1 травня року, що настає за звітним. Тобто останній день подання декларації у цьому році – 30 квітня.

При реалізації платниками податку права на податкову знижку термін подання декларації не обмежується 1 травня і фізичні особи можуть скористатися таким правом протягом всього календарного року.

Фізичні особи, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання подають податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують від'їзду.

-          У 2013 році окрім основної роботи в школі я надавала репетиторські послуги.  Чи потрібно мені задекларувати такі доходи?

 Вчителі та викладачі, які у минулому році надавали репетиторські послуги, проте не були зареєстровані як суб’єкти господарської діяльності, зобов’язані зареєструватися, а також включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та задекларувати їх шляхом подання до органів Міндоходів декларації про майновий стан і доходи.  Зробити це слід до 1 травня поточного року за місцем реєстрації декларанта.

Доходи від надання репетиторських послуг оподатковуються за ставкою 15% (17%), залежно від розміру бази оподаткування (отриманого доходу) в календарному місяці.

До репетиторських послуг належить підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо. 

-          Чи можуть іноземні громадяни скористатися податковою знижкою? 

 Відповідно до Податкового кодексу є обмеження права на нарахування податкової знижки. Так, вона може бути надана виключно громадянину України, який має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або тим громадянам, які через свої релігійні переконання відмовились від його присвоєння та офіційно повідомили про це відповідний орган Міндоходів і мають відмітку у паспорті.

 – Хто зобов’язаний подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи?

  Обов'язок з подання декларації про майновий стан і доходи ви­никає у двох випадках:

- якщо платник податків-резидент виїж­джає за кордон на постійне місце проживання;

- а також якщо за підсумками звітного податкового року платник податку на доходи фізичних осіб отримував доходи від нерезидента чи фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, іноземні доходи та доходи, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався, але які не звільнені від оподаткування.

Також податкову декларацію мають подати ті громадяни, дохід яких у 2013 році оподатковувався за ставками 15 чи 17% та виплачувався двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2013 року, це – 137 640 гривень.

-          Минулого року я отримав у подарунок від батьків квартиру. Чи треба подавати декларацію у такому випадку?

Якщо громадянин отримує у подарунок від батьків квартиру, яка є їх приватною власністю, дохід у вигляді вартості цієї квартири оподатковується за нульовою ставкою.

Відповідно до положень Податкового кодексу кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, які подаровані фізичній особі-платнику податку, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Так, вартість власності, що отримується як подарунок членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб. При цьому членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

 -          Хто саме має подавати декларацію про доходи?

 Обов'язок з подання декларації про майновий стан і доходи ви­никає у двох випадках:

- якщо платник податків-резидент виїж­джає за кордон на постійне місце проживання;

- якщо за підсумками звітного податкового року платник податку на доходи фізичних осіб отримував доходи від нерезидента чи фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, іноземні доходи та доходи, з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався, але які не звільнені від оподаткування.

Також слід нагадати, що податкову декларацію мають подати ті громадяни, дохід яких у 2013 році оподатковувався за ставками 15 чи 17% та виплачувався двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2013 року, це – 137 640 гривень.

 Інформаційно-комунікаційний відділ

Головного управління Міндоходів у Тернопільській області