Територіальні органи ДФС
у Тернопільській області

Офіційний портал
Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Який із запропонованих нових наборів даних у формі відкритих даних Ви вважаєте є найбільш пріоритетним

Критерії визначення країни походження товару

23.07.2019

«Гаряча лінія» на тему «Критерії визначення країни походження товару» відбулася у Тернопільській митниці ДФС. На запитання відповідала головний державний інспектор відділу адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання Тернопільської митниці ДФС Анна Тихненко.

Питання: Підкажіть, будь ласка, якими документами підтверджують країну походження товарів ? Чи обов’язково подавати оригінали?

Відповідь: Відповідно до ст.43 Митного кодексу України документи, що підтверджують країну походження товару, є:

- сертифікат про походження товару;

- засвідчена декларація про походження товару;

- декларація про походження товару;

- сертифікат про регіональне найменування товару.

Країна походження товару заявляється (декларується) органу доходів і зборів шляхом подання оригіналів документів про походження товару.

Питання: Де слід шукати додаткову інформацію про країну, у якій товар виготовлено?

Відповідь: Додатковими відомостями про країну походження товару є та інформація, яка міститься в товарних накладних, пакувальних листах, відвантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фітосанітарних, ветеринарних тощо), митній декларації експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару.

Питання: Недавно прочитав, що Кабмін спростив процедуру визначення країни походження товарів з ЄС. Що мається на увазі?

Відповідь: Так, 17 березня цього року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 №144 «Про внесення зміни д постанови Кабінету Міністрів України». Нею, зокрема, замінено Перелік виробничих і технологічних операцій, за якими визначається країна походження при імпорті в Україну товару, наведеного у додатку до постанови КМУ від 20.12.2006 р. №1765, на Перелік, встановлений Додатком 22-01 до Делегованого Регламенту Комісії (ЄС) № 2015/2446 від 28 липня 2015 року.

Цей додаток застосовується в Європейському Союзі як при імпорті товарів для визначення їх країни походження, так і при видачі уповноваженими органами сертифікатів походження на експорт товарів з Європейського Союзу, в тому числі, які призначені для України.

Порівняно з Переліком, який втратив чинність, новий Перелік:

- доповнено новими товарами у кількості 465 товарних позицій згідно з УКТЗЕД, зокрема це стосується кондитерських виробів, текстильної продукції, кухонних приладів та виробів з чорних металів тощо;

- до товарів застосовано нові критерії достатньої переробки на рівні перших 4, 6, 8 знаків згідно з УКТЗЕД та додаткові (альтернативні) правила походження, що спрощує процедуру отримання товаром статусу країни походження та доступ до зовнішніх ринків.

Відповідно до ст. 36 МКУ новий перелік застосовується до товарів, походженням з країн, з якими Україною не укладено угоди про вільну торгівлю, для цілей справляння ставок ввізного мита Митного тарифу України.

Питання:  Як визначити, з якої країни товар, якщо, до прикладу, у його виробництві беруть учать кілька держав?

Відповідь: Справді, у виробництві товару можуть брати участь дві або більше країн, у такому випадку країною походження товару вважається країна, в якій були здійснені останні операції з переробки, достатні для того, щоб товар отримав основні характерні риси повністю виготовленого товару, що відповідають критеріям достатньої переробки згідно з положеннями ст.40 Митного кодексу України.

У той час частиною 2 ст.40 Митного кодексу України визначено, що критеріями достатньої переробки є:

1) виконання виробничих або технологічних операцій, за результатами яких змінюється класифікаційний код товару згідно з УКТ ЗЕД на рівні будь-якого з перших чотирьох знаків;

2) зміна вартості товару в результаті його переробки, коли відсоткова частка вартості використаних матеріалів або доданої вартості досягає фіксованої частки у вартості кінцевого товару (правило адвалорної частки);

3) виконання виробничих та/або технологічних операцій, які в результаті переробки товару не ведуть до зміни його класифікаційного коду згідно з УКТ ЗЕД або вартості згідно з правилом адвалорної частки, але з дотриманням певних умов вважаються достатніми для визнання товару походженням із тієї країни, де такі операції мали місце.

Критерії достатньої переробки для конкретних товарів встановлюються та застосовуються у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Питання: Завжди під час покупки товару країну, з якої його було ввезено, визначаю по упаковці, чи правильно це?

Відповідь: Країна походження упаковки, в якій товар ввозиться на митну територію України, вважається тією ж, що і країна походження самого товару, крім випадків, коли законодавство України передбачає її окреме декларування для тарифних цілей. У таких випадках країна походження упаковки визначається окремо від країни походження товару.

Для цілей визначення країни походження товару, у тому числі при застосуванні правила адвалорної частки, у тих випадках, коли упаковка, в якій товар ввозиться на митну територію України, вважається походженням з тієї ж країни, що й сам товар, враховується лише та упаковка, в якій товар звичайно реалізується у роздрібній торгівлі.

Особливості визначення країни походження упаковки встановленні ст.42 Митного кодексу України.